Projekt Armata ZAWIESZONY

Czołem!

Po takim lekko clickbaitowym tytule już śpieszę z wyjaśnieniami: chodzi o program budowy czołgów, a nie rosyjską wersję naszej ukochanej i niesamowicie popularnej gry. 😉

Więc o co dokładnie chodzi? Ano o pieniądze. W związku ze zbyt wysokimi kosztami jednostkowymi (nawet pomimo znaczącej obniżki z 26 do 18,5 mln zł za czołg), Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej zdecydowało się zawiesić program T-14 Armata i kontynuować modernizację T-72 do wersji B3M (około 4,6 mln zł bez remontu głównego) oraz T-80 do wersji BWM.

Jednocześnie, Uralvagonzavod zapowiedział podjęcie prac nad robotyzacją T-72, by w przypadku trafienia nie tracić załogi. Ten wciąż relatywnie drogi pojazd ma być w stanie wytrzymać od 10 do 15 trafień pociskami granatników przeciwpancernych oraz PPK dzięki nowoczesnemu systemowi ASOP.

Planowane są cztery warianty:

  • Czołg – Pojazd Szturmowy Nr. 1 (z armatą kal. 125 mm D-414 ze skróconą lufą z zapasem 22 naboi, czkm PKTM)
  • Samobieżny rakietowy miotacz ognia – Pojazd Szturmowy Nr. 2 (z wieloprowadnicowym blokiem RPO-2 Trzmiel-M i czkm PKTM do samoobrony)
  • Ciężki wóz wsparcia czołgów – Pojazd Szturmowy Nr. 3 (2×30 mm armaty automatyczne 2A42 z zapasem 1000 naboi, PKTM, RPO-2)
  • Ciężki rakietowy miotacz ognia – Pojazd Szturmowy Nr. 4 (z wyrzutniami pocisków rakietowych kal. 220 mm z głowicą termobaryczną i PKTM do samoobrony)

Wozy mają poruszać się w zakresie prędkości od 3 do 40 km/h. W planach jest także ciężki pojazd transportowy na podwoziu T-72, zabierający ośmiu żołnierzy desantu.

Jeszcze tylko jedna rzecz mnie zastanawia. Czy w związku z tym, gra w Rosji zmieni swój tytuł na Armored Warfare: Projekt T-72B3M 😉 ?

 Źródło: facebook.com

luk_zloty

Zajmuje się pisaniem artykułów gdy ma na to ochotę, czyli bardzo rzadko. Poza tym jest tłumaczem j. angielskiego, choć nie odróżnia "past continous" od "present perfect" oraz tłumaczem j. rosyjskiego, ponieważ uczył się go przez jeden semestr na studiach. Redakcyjny błazen.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług. więcej informacji

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług.

Zamknij