Obiekt 279 – Recenzja

Witajcie,

W sprzedaży pojawił się nowy, niezwykły pojazd premium 4 poziomu – Obiekt 279. Czego można się po nim spodziewać? Tego dowiecie się z tej recenzji.

Poniżej znajdziecie krótkie omówienie głównych cech pojazdu. Tutaj natomiast znajduje się porównanie statystyk wybranych MBT 4 poziomu, z modyfikacjami (MRS, zamek, filtry): Klik


Siła ognia

Na pierwszy rzut oka nie wygląda to jakoś zachęcająco, dwa typy pocisków – AP i HE – przy czym te pierwsze mają penetrację wynoszącą jedynie 250 mm (czyli tyle ile IS-7 na 3 poziomie). W praktyce nie jest aż tak źle. Jeżeli spotkamy jakiś cel, który posiada zbyt gruby pancerz dla naszych AP (chociażby sam Obiekt) to możemy użyć HE (z lekkich pojazdów nic nie zostaje).

Czas przeładowania poniżej 8 sekund. Jeżeli użyjemy napoju i Holzklau jako dowódcy to możemy zejść nawet do 7.07 sekundy – jeden z lepszych czasów na tym poziomie. Tego samego nie można powiedzieć o celności, która jest gorsza, ale pocisk leci w dobrym kierunku. 😛

To samo tyczy się prędkości obrotu wieży, która wynosi jedynie 28,6°/s. (gąska i objeżdżanie) Czas celowania to 2 sekundy, jeżeli obniżymy zawieszenie to skrócimy go o około 0.25 sek. Miłym zaskoczeniem jest opuszczanie działa -9/+19 stopni. Takie wartości pozwolą nam na mały hulldown, który nieźle się spisze z racji wytrzymałej wieży.


Ochrona

UFO, bo tak też jest nazywany ten pojazd z uwagi na swój kształt, posiada naprawdę niezły pancerz jeżeli chodzi o odporność na AP. Nawet od boku nie jest łatwym przeciwnikiem (jeżeli mamy pociski z wysoką penetracją to możemy celować pomiędzy gąsienicą a kadłubem).

Sprawa ma się gorzej, gdy wróg zdecyduje się na użycie HE – będziemy otrzymywać po 200-500 obrażeń (+ uszkodzenia modułów), im bliżej trafi wizjera kierowcy tym więcej (możemy obrócić się bokiem do przeciwnika, tym sposobem HE będą zadawać mniej obrażeń, ale musimy robić to z rozwagą, w przeciwnym wypadku wróg może nas przebić używając innego typu amunicji).

Co jeśli spotkamy kogoś z HEP lub HESH? W takim przypadku szybko się przekonamy, że nasz pancerz wcale nie jest taki mocny. Jeżeli posiadamy HEAT lub ATGM to także damy sobie radę.

Oprócz pancerza Obiekt posiada również sporą ilość punktów wytrzymałości (2700), które pozwolą nam dłużej przetrwać na polu bitwy, zwłaszcza w przypadku walk 1 vs 1.


Mobilność

279 nie należy do najzwinniejszych maszyn, w tej kwestii przypomina IS-7. Prędkość obrotu kadłuba jest znośna – 35,5°/s. Nasze przyśpieszenie to prawie 8 sekund, gorszy jest tylko Chieftain Mk.2. Na plus można uznać prędkość maksymalną, która przy masie 60 ton wynosi 55km/h.

Innymi słowy, da się tym jeździć, nie będziemy skręcać przez kilka sekund jak to ma miejsce w przypadku ww. Chieftaina. 😛


Technologia

Obiekt 279 to pierwszy czołg w grze, który został wyposażony w nową mechanikę – hydrauliczne zawieszenie. Pozwala nam ono na obniżenie pojazdu o kilkanaście centymetrów.

Dzięki temu nie tylko możemy schować nasz kadłub i utrudnić nieprzyjacielowi trafienie nas, ale również możemy nieco zmienić statystyki naszego pojazdu (wartości bazowe):

 • Przyśpieszenie jest znacząco zredukowane – z 8,8 sek do 10,56 sek
 • Zwinność również jest znacząco zredukowana – z 30 °/sek do 24 °/sek
 • Zasięg widzenia jest zredukowany z 400m do 385m
 • Wartość kamuflażu wzrasta z 15% do 25%
 • Wrażliwe dolne partie kadłuba są trudniejsze do namierzenia
 • Czas celowania skraca się z 2,5 sek do 2,25 sek

Dzięki takiej wartości kamuflażu, jeżeli ktoś będzie miał taką fanaberię to może zrobić Obiekta pod camo, tym sposobem może uzyskać nawet ponad 40%. „Niewidzialny” MBT, hmm… 😛


Dla osób, które nie są pewne jakie modyfikacje, dowódców i umiejętności załogi wybrać, a chcą jakiejś wskazówki, poniżej zamieszczam sugerowane zestawy.


Modyfikacje, dowódca i załoga

MODYFIKACJE

 • Zaawansowany MRS v2 – zwiększa ogólną celność o 10%
 • Ulepszony zamek w armacie v2 – poprawiona czas przeładowania o 10%
 • Ulepszone systemy filtrowania v2* – poprawia przyśpieszenie o 15% i HP silnika o 50%

DOWÓDCA

 

 • Philipp Holzklau – W celu maksymalnego zredukowania czasu przeładowania, zwiększeniu zadawanych obrażeń modułom oraz skróceniu czasu napraw
 • Alexander Cortez – W celu zmaksymalizowania zadawanych obrażeń oraz poprawie zwinności i kilku innych parametrów

ZAŁOGA

 • Kierowca – Jazda po bezdrożach oraz Ten się śmieje, kto zwycięża ostatni
 • Działonowy – Odwrót oraz Strzelec wyborowy
 • Ładowniczy – Szybki ogień oraz Pociski


Poniżej znajdziecie filmik, który prezentuje jedną z bitew PvP. Jeżeli interesują was powtórki, dzięki którym możecie sami sprawdzić jak przebiega gra tym pojazdem, to znajdziecie je tutaj:

W cenie 5€/1500 złota otrzymujemy czołg, który w odpowiednich warunkach wytrzyma naprawdę sporo. Jeżeli gracie w trybie PvE to nie zawiedziecie się po zakupie (to taki Challenger 4 poziomu).

W przypadku PvP sprawa ma się nieco inaczej, istnieje kilka maszyn (zwłaszcza wyższych poziomów), które mają dość środków, aby nas zniszczyć. Niemniej jednak, z racji iż jest to premka to mamy większą szansę, że trafimy na nasz poziom, a tam możemy zasiać prawdziwe spustoszenie. Osobiście grało mi się całkiem dobrze Obiektem. Co prawda ma on kilka wad (penetracja AP, mobilność, słaba ochrona przed HE itd.), ale dzięki nim nie jest to maszyna całkiem OP.

W mojej ocenie Obiekt 279 jest dobrym „funtankiem”, którym warto się zainteresować, zwłaszcza przy tej cenie (możemy go zdobyć nawet za darmo, wystarczy że zbierzemy dość złota za codzienne logowanie się).

@Aktualizacja – Po ostatnich zmianach w pancerzu czołg ten jest bardzo odporny na niemalże wszystkie pociski. HE zadają mniej obrażeń niż wcześniej, działają tylko HESH. Obiekt 279 jest OP.

W ostatnim czasie na randomach pojawiło się sporo tych maszyn. Zakupiliście jedną z wersji? W takim razie podzielcie się wrażeniami z gry. 😉

sebastor

Miłośnik anime i literatury fantasy, science fiction. Pasjonat gry artylerią (gdy była w PvP). Community Contributor w Armored Warfare.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług. więcej informacji

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług.

Zamknij