BMD-4 – Recenzja

Witajcie,

Wraz z wprowadzeniem do sprzedaży nowej edycji specjalnej „JOKER„, kolejne pojazdy z drzewka zyskały status premium oraz unikalne malowanie. Tym razem motywem przewodnim jest tytułowy Joker i jego charakterystyczne kolory – fioletowy i zielony.

EDYCJA JOKER

W tej edycji dostaliśmy dwie „nowe” maszyny: Begleitpanzer 57 Joker i BMD-4 Joker. Obecnie są one dostępne w trzech pakietach, które oprócz pojazdów zawierają również konto premium i wzmocnienia. Więcej informacji odnośnie oferty z pakietami znajdziecie tutaj: Klik

Tak jak w przypadku poprzednich edycji, tak i w tej oprócz statusu premium i unikalnego kamuflażu dostajemy również w pełni wyszkoloną załogę.

Skupimy się dzisiaj na drugim pojeździe z tej pary.

BMD-4

Na początek trochę historii: BMD-4 to ostatni opancerzony wóz piechoty z serii BMD, pochodzący z początku roku 2000. Zaprojektowany z myślą o potrzebach rosyjskich wojsk powietrznodesantowych.

Mając zaledwie 13,5 tony, jest odrobinę cięższy niż jego poprzednicy, aczkolwiek wciąż posiada ich podstawową charakterystykę – doskonała siła ognia oraz wysoka mobilność kosztem pancerza.

W Armored Warfare jest to opancerzony wóz bojowy, który znajduje się na 6 poziomie.

BMD-4 Joker to pojazd premium 6 poziomu. Jest to opancerzony wóz bojowy co oznacza, iż dysponuje on zdolnością oznaczenia celu oraz charakteryzuje się dobrym współczynnikiem kamuflażu.

Z racji posiadanych modułów (zestaw rozpoznania i termowizor) jest to maszyna przeznaczona głównie do przeprowadzania zwiadu.

Tutaj znajdziecie jej statystyki z w pełni wyszkoloną załogą: Klik

SIŁA OGNIA

Pojazd wyposażono w dwa typy uzbrojenia:

  • Szybkostrzelne działko automatyczne kalibru 30 mm
  • Działo kalibru 100 mm

Działko automatyczne pozwala nam na nieprzerwane (bez konieczności przeładowywania) strzelanie pociskami PP, których zapas wystarczy na 900 strzałów. Ich penetracja to zaledwie 125 mm, a zadawane obrażenia wynoszą zazwyczaj około 40. Sprawia to, że broń ta sprawdzi się najlepiej w walce z innymi lekko opancerzonymi pojazdami.

To w czym działko wyróżnia się najbardziej to bardzo szybkie skupianie celownika oraz bardzo wysoka celność. Oba te czynniki pozwalają nam na oddawanie długich i dość celnych serii nawet na większe odległości.

Działo kalibru 100 mm pełni w tym pojeździe dwojaką rolę, oprócz pocisków OB możemy odpalać z niego również PPK. Zapas amunicji jest współdzielony przez oba typy pocisków, łącznie możemy zabrać jej 50 sztuk. Z racji, iż tych pierwszych używa się dość rzadko, oznacza to że możemy wziąć ze sobą dość pokaźną ilość rakiet.

Jest to dość istotna informacja ponieważ to właśnie PPK będą naszą główną bronią. Mimo, iż pociski nie zadają dużych obrażeń (około 500) to ich czas przeładowania wynosi zaledwie 6 sekund. Niewątpliwą zaletą jest również fakt, iż możemy odpalać je w ruchu co może przydać się w niejednej sytuacji.

OCHRONA

Ta akurat jest bardzo mizerna,  z uwagi na kanciastą bryłę pojazdu nie mamy raczej co liczyć na to, że jeżeli zostaniemy trafieni od boku lub tyłu to coś odbijemy. Opancerzenie naszego kadłuba wynosi 70 / 18 / 10 mm, wieży 80 / 35 / 16 mm.

Sytuację poprawia odrobinę przedni pancerz, który jest nieco grubszy i lekko pochylony. Dzięki temu mamy szansę na odbicie pocisków z działek automatycznych z niską penetracją.

MOBILNOŚĆ

Tej akurat nie da się nic zarzucić. Przyspieszenie jest na przyzwoitym poziomie, dzięki czemu szybko możemy ruszyć z miejsca. Prędkość maksymalna również jest dość wysoka i wynosi 69 km/h.

TECHNOLOGIA

Poprzez zastosowanie różnych modyfikacji możemy nieco lepiej dopasować pojazd do wybranej przez nas roli. Do dyspozycji oddano 3 uniwersalne gniazda, w których możemy zamontować wybrane przez nas retrofity.

Oprócz tego BMD-4 wyposażono w zestaw rozpoznania, który zwiększa zasięg widzenia podczas postoju o 30 metrów oraz w ulepszony termowizor panoramiczny, który poprawia wykrywanie poprzez roślinność o 30%.

ZALETY I WADY

Poniżej znajdziecie wypunktowane wady i zalety jakimi moim zdaniem odznacza się ta maszyna.

 ZALETY  WADY
Szybkostrzelność Niskie obrażenia na strzał
Wysoka celność Niska penetracja PP
Krótki czas skupiania celownika Cienkie opancerzenie
Wysoka mobilność
Przyzwoity współczynnik kamuflażu

Wyposażenie oraz umiejętności

Poniżej przedstawię Wam zestaw umiejętności dowódcy, załogi oraz wybranych modyfikacji jakie zamontowałem na tym pojeździe.

WYPOSAŻENIE ORAZ UMIEJĘTNOŚCI

MODYFIKACJE

W przypadku tego pojazdu, z racji iż posiada on bonus do zasięgu widzenia i wykrywania, postanowiłem zastosować podobny zestaw co w Begleitpanzer 57. Innymi słowy, postawiłem na zwiększenie zasięgu widzenia.

Z tego powodu w dwóch gniazdach zamontowałem Ulepszone soczewki teleskopowe v2 oraz Zmodernizowana optyka v2. Tym sposobem podczas postoju zyskuję +135 m do zasięgu widzenia (oprócz modyfikacji liczę także bonus od ulepszenia „zestaw rozpoznania„).

W ostatnim slocie postanowiłem zamontować Farbę pochłaniająca promieniowanie v2, która poprawi nam i tak dobry już współczynnik kamuflażu. Inną opcją jest Ulepszony zamek w armacie v2, który jeszcze bardziej zmniejszy i tak krótki już czas przeładowania PPK.

DOWÓDCA

Ten zależy od preferencji danego gracza. Osobiście, z racji iż postawiłem na zwiad, używam Sabriny Washington, która zwiększa zasięg widzenia oraz poprawia kamuflaż, ogólną celność i statystyki załogi.

Jeżeli chcemy postawić na siłę ognia to dobrym wyborem będzie Rashid Al-Atassi, który nie tylko poprawi zadawane obrażenia wrogim modułom oraz zwiększy zasięg widzenia, ale również zmniejszy czas przeładowania PPK i utratę współczynnika kamuflażu podczas strzelania o 10%.

ZAŁOGA

W przypadku załogi mamy mniejsze pole manewru. Z racji, iż mamy tylko dwóch ludzi to nasz wybór ogranicza się do czterech umiejętności. Zdecydowałem się na Komfortową jazdę, Jazdę po bezdrożach, Szybki okrąg oraz Strzał z biodra.

Dzięki tym zdolnościom poprawi się szybkość celowania i ogólna celność, oprócz tego będziemy mieli nieco lepsze przyspieszenie na bezdrożach co pozwoli nam nieco szybciej ruszanie. Innymi słowy, same plusy.

Oczywiście nie musicie się zgadzać z moimi wyborami, może macie własny zestaw umiejętności i modyfikacji, który sprawdza się lepiej. W takim przypadku podzielcie się nim w komentarzach poniżej.


Poniżej znajdziecie krótki filmik prezentujące grę tą maszyną w trybie PvP.

Osobiście grało mi się tym pojazdem nieco przyjemniej niż Begleitpanzer 57. Jeżeli lubicie pełnić rolę zwiadowcy lub prowadzić ostrzał z bezpiecznej odległości przy użyciu PPK to z pewnością ta maszyna przypadnie Wam do gustu. Jeżeli skupimy się na zwiększeniu zasięgu widzenia to możemy osiągnąć naprawdę niezły rezultat – 585 m!

Co z tymi co wolą się skupić na zadawaniu obrażeń? W takim przypadku możemy starać się zredukować czas przeładowania PPK do minimum. Nowy pocisk co 4-5 sekund? Czemu nie! 🙂

Dzięki uniwersalnemu uzbrojeniu jesteśmy w stanie poradzić sobie z każdym wrogiem na polu bitwy, wysoka mobilność z kolei pozwoli nam szybko zmieniać pozycję na mapie. Musimy jednak obserwować sytuację na polu bitwy, bo jeżeli pozwolimy, aby coś się do nas zbliżyło to nasze cienkie opancerzenie nie uchroni nas przed zniszczeniem.

Jak prezentują się zarobki? Jak zwykle, zależą od tego jak zagramy i jakich materiałów eksploatacyjnych użyjemy, o amunicję nie musimy się martwić ponieważ PPK, których będziemy używać najwięcej, wyniosą nas maksymalnie 17 000 kredytów.

Za dobrą bitwę możemy zarobić od około 150 do ponad 200 tyś. kredytów (tutaj znajdziecie zrzuty ekranu z wynikami bitwy z filmiku powyżej: Klik). Jeżeli będziemy grać rozsądnie to za bitwę powinniśmy spokojnie dostawać około 100k, w trybie PvP. W PvE oczywiście będą to kwoty dużo niższe i powinny oscylować w okolicach 50-80k).

sebastor

Miłośnik anime i literatury fantasy, science fiction. Pasjonat gry artylerią (gdy była w PvP). Community Contributor w Armored Warfare.

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług. więcej informacji

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików "cookie" lub inny sposób lokalnego przechowywania informacji oraz na gromadzenie, udostępnianie i wykorzystywanie danych osobowych do personalizowania reklam i innych usług.

Zamknij